ogólna

Zawiasy do szkła – co sprawdzić przed zakupem?

Zawiasy do szkła to specjalne okucia, które mogą być stosowane przy wrażliwych materiałach. Aby dobrze służyły, muszą być odpowiednio dobrane do danej powierzchni oraz miejsca montażu. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Zawiasy do szkła stosuje się w przypadku wszelkiego typu drzwi szklanych – zarówno w domach i mieszkaniach, jak i biurach oraz wielu obiektach użyteczności publicznej. Ze względu na charakterystykę tego wrażliwego materiału, okucia tego typu różnią się od zwykłych zawiasów do drzwi pod względem sposobu montażu oraz często także wykorzystanych materiałów. W przypadku jednolitej, hartowanej tafli szkła, nie można już nawiercać otworów – z tego względu montuje się zawiasy zaciskowe, dopasowane do grubości danego skrzydła. Jeśli w szkle fabrycznie zostały nawiercone otwory, dobiera się do nich specjalnie dopasowane pod względem rozmiaru zawiasy, które będą idealnie spasowane ze skrzydłem.

Zastosowanie zawiasów do szkła

Zawiasy do szkła powinny przede wszystkim zostać dobrane pod względem ich zastosowania. Jeśli mają to być okucia wyposażające drzwi we wnętrzach, największą wagę przykłada się do estetyki – powinny być dobrze dopasowane do wystroju wnętrza oraz zastosowanych klamek, zamków i innych okuć. W przypadku drzwi zewnętrznych, często stosowanych w biurach, sklepach, restauracjach oraz innych obiektach użyteczności publicznej, znaczenie ma również odporność na warunki atmosferyczne – zawiasy są w takim przypadku narażone na działanie wilgoci, słońca i zmiennej temperatury, dlatego powinny być wykonane z odpornych na te czynniki materiałów i zabezpieczone przed korozją. Podobnie jest w przypadku zawiasów do szkła, stosowanych w nowoczesnych prysznicach na wymiar – również powinny być w pełni zabezpieczone przed działaniem wilgoci.

Design okuć do szkła

Kolejnym aspektem jest wspomniany już design – zazwyczaj wnętrza wykorzystujące szklane drzwi są wykonane w nowoczesnym stylu, dlatego większość okuć do tego materiału posiada minimalistyczny projekt, pasujący do takich aranżacji. Zazwyczaj są to modele posiadające podstawowe kolory, klasyczne dla wszelkich okuć, czyli srebro, złoto, czerń lub biel – doskonale sprawdzają się we wnętrzach mieszkalnych, firmowych i użytkowych, uzupełniając ich wystrój i dzięki idealnemu dopasowaniu nie rzucając się w oczy.

Warto wybierać zawiasy do szkła, pochodzące od renomowanych producentów – są wykonywane z najlepszych materiałów, z najwyższą starannością oraz idealnym dopasowaniem do wrażliwego materiału, jakim jest szkło.  Cechuje je bardzo duża trwałość, są funkcjonalne, a także nie powodują niebezpiecznych przeciążeń materiału – sprawia to, że tylko zapewniają niezawodność mechanizmu otwierania i zamykania drzwi, ale także przyczyniają się do ich ochrony przed zniszczeniem.