ogólna

Wycinanka łowicka – poznaj jej historię

Wycinanki łowickie, ale też wycinanki z innych regionów, cieszą się dziś bardzo dużą popularnością. Nie powinno nas to dziwić. Są urokliwe, pięknie wykonane i mogą być ozdobą każdego wnętrza: od tych klasycznych, aż po bardzo nowoczesne. Poznaj historię wycinanek łowickich!

Początek wycinanek w Polsce

Początek wycinanek w Polsce datuje się na lata 50 ubiegłego wieku, chociaż niektórzy twierdza, że musiały istnieć już dużo, dużo wcześniej – wycinanka łowicka również.  Początkowo wycinano różne motywy: roślinne i zwierzęce, a następnie naklejano je na różnych powierzchniach, a najczęściej po prostu na ścianach domów, na piecach czy na drewnianych belkach. Później wycinane wzory stawały się coraz bardziej skomplikowane i zaczęto naklejać je na twardszy papier, tekturę.

Po pierwszej i po drugiej wojnie światowej…

Piękne tradycje prawie zanikły po II wojnach światowych. Wycinanki należały do rzadkości, a domy ozdabiano już w zupełnie inny sposób. Tylko w niektórych wsiach kultywowano ten zwyczaj. I to właśnie dzięki temu, dziś rękodzielnictwo tego typu rodzi się na nowo – co więcej – zainteresowanie ni jest coraz większe.

Wycinanki obecnie 

Wycinanki obecnie są coraz modniejsze. Można włożyć je do ramki za szkło, aby dobiły ścianę. Motyw ten pojawia się także na plakatach, zaproszeniach, kartach pocztowych, a nawet na karnetach. Motywy z wycinanek znajdują swoje miejsce również na drewnianych przedmiotach, pisankach, bombkach świątecznych, na ubrankach do chrztu i wielu, wielu innych przedmiotach.

Wycinanka łowicka – wielobarwność i wesołość

Wycinanki łowickie charakteryzują się barwnością. Są pod tym względem ewenementem. Inne wycinanki najczęściej są inne, jednobarwne, a jeżeli już są kolorowe, to nie tak bardzo. Wycinanki łowickie łącza w sobie całe mnóstwo kontrastowych kolorów. Tradycyjne wycinanki łowickie maja trzy podstawowe tradycje. Pierwsza z nich to kordy. Kordy nazywane są także taflami. Są to wyklejanki na prostokątach. W ich centralnej części znajdował się główny motyw, a dookoła występowały inne, pomniejsze. Druga tradycja to tasiemki. Tasiemki z kolei to wyklejanki również wielobarwne. Znajdują się na nich gwiazdy, półkrążki oraz liczne motywy kwiatowe. Trzecią tradycją są gwiozdy. Gwiozdy to wycinanki naklejane na biały papier w formie okręgu.

Gdzie kupić wycinanki łowickie?

Wycinanki łowickie oryginalne, można zamówić o mistrzów rękodzielnictwa. Jednak jest ich mało, a ich czas jest mocno ograniczony, ponieważ współpracują z dobrymi sklepami. I właśnie do takich sklepów należy się zgłaszać. W sieci znajdziemy kilka tego typu sklepów, np. MyPoland, ale też inne, oferujące bogaty asortyment oryginalnych i pięknych ozdób regionalnych: ubrań i ubranek, biżuterii, ceramiki, makatek, obrusów, ręcznie wykonanych wycinanek i wielu, wieku innych.

Wycinanka łowicka to element naszej kultury regionalnej. Zwłaszcza te, które wykonane są ręcznie, zasługują na pochwałę. Warto kupować i wspierać dalszy rozwój rękodzielnictwa w Polsce. Dzięki temu zadbamy nie tylko o to, co mocno związane z naszym regionem, ale również o wygląd własnego mieszkania, które może się bardzo odmienić, kiedy na ścianie powiesimy piękny obraz z łowicką wycinanka lub na komodzie postawimy flakon z eleganckim motywem roślinnym.

Oprócz wycinanek łowickich popularne są także wycinanki kurpiowskie, wycinanki z Puszczy Białej, rawskie, sieradzkie, lubelskie, opoczyńskie. Zależy Ci na oryginalności i dobrym wykonaniu ozdoby? Koniecznie sprawdź, jak potrafią zachwycić polscy rękodzielnicy.